10/15/2012

Pomiary izolacji - Fluke 1577

 
Wstęp do pomiarów rezystancji:
 
Stan izolacji ma kluczowe znaczenie na bezpieczeństwo obsługi i prawidłowe działanie urządzeń elektrycznych. Izolacja stanowi jeden z podstawowych środków ochrony przed dotykiem bezpośrednim obok innych środków ochrony.

Dokonując pomiarów rezystancji izolacji sprawdzamy stan ochrony przed dotykiem bezpośrednim, czyli ochronę przed porażeniem.

Pomiary rezystancji izolacji wykonywane są w instalacji odłączonej od zasilania.

Na eksploatacyjne pogorszenie stanu izolacji mają wpływ narażenia:

      - elektryczne,
      - mechaniczne,
      - termiczne,
      - chemiczne oraz często
      - zanieczyszczenie środowiska.

      Rezystancja izolacji zależy od następujących czynników:
      - wilgotności,
      - temperatury,
      - wartości napięcia probierczego,
      - czasu pomiaru,
      - czystości powierzchni materiału izolacyjnego.







Pomiar rezystancji izolacji obwodów oświetleniowych:


W przypadku instalacji oświetleniowych, przed rozpoczęciem pomiarów należy przygotować obwody przez

      a) sprawdzeniu, czy wszystkie obwody oświetleniowe są włączone,
      b) wyłączeniu zabezpieczeń w obwodach pomiarowych,
      c) wyłączeniu napięcia zasilania obwodów pomiarowych,
      d) usunięciu źródeł światła z opraw oświetleniowych lub odłączeniu opraw od obwodu.

W układzie sieciowym TN-S jeżeli zabezpieczenie występuje tylko w przewodzie fazowym, należy wykonać przerwę również w przewodzie neutralnym N. W układzie sieciowym TN-C należy wykonać przerwę w przewodzie ochronno-neutralnym PEN, aby przerwać połączenie obwodu przez źródła światła z ziemią.

Urządzenia pomiarowe:

Pomiary rezystancji izolacji wykonuje się za pomocą mierników izolacji tzw. megaomomierzy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje mierników: induktorowe i elektroniczne mierniki izolacji.

Mierniki induktorowe są konstrukcjami prostymi, dzięki czemu niezawodnymi i pewnymi w eksploatacji. Ich wadą jest konieczność kręcenia korbką podczas wykonywania pomiarów.

Elektroniczne mierniki izolacji są łatwe w obsłudze, oferuję dodatkowy zakres funkcji.
Źródłem napięcia stałego w tych miernikach jest bateria lub akumulator. Napięcie źródła przetwarzane jest na napięcie wymagane do wykonania pomiarów.

Przykładem poręcznego urządzenia do testów izolacji jest multimetr Fluke 1577:


Błędy popełniane przy pomiarach izolacji:

a) użycie miernika o niewłaściwym napięciu probierczym,
b) zbyt krótki czas pomiaru,
c) niewłaściwe przygotowanie badanej instalacji lub urządzenia do pomiaru,
d) nieprawidłowy odczyt zmierzonej wartości rezystancji.
Niewłaściwe napięcie w trakcie pomiaru może skutkować wykazaniem złego stanu izolacji  (zbyt niskie napięcie). Zbyt wysokie napięcie może doprowadzić do uszkodzenia badanych urządzeń, szczególnie zawierających elementy elektroniczne. Napięcie pomiarowe powinno być zgodne z wymaganym dla danego urządzenia przez normę.
Zbyt krótki czas pomiaru może wykazać nieprawidłową wartość rezystancji izolacji, szczególnie przy pomiarach obwodów lub urządzeń o dużej pojemności.
Niewłaściwe przygotowanie badanej instalacji do pomiaru dotyczy głównie obwodów oświetleniowych, kiedy pomiar jest wykonany przy otwartych wyłącznikach oświetlenia. Taki pomiar powoduje sprawdzenie tylko części instalacji od zabezpieczenia do wyłącznika, bez pomiaru części sufitowej obwodu oświetleniowego. Przydatność takiego pomiaru w profilaktyce przeciwpożarowej jest niewielka. Takie upraszczanie pomiarów jest niedopuszczalne. 

Ocena wyników:

Zgodnie z normą SEP- E- 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa (zamiast PN-76/E-05125), rezystancja izolacji każdej żyły kabla względem pozostałych zwartych i uziemionych, przeliczona na temperaturę 20oC, w linii o długości do 1 km w linii kablowej o napięciu znamionowym do 1 kV:

          75 MΩ - w przypadku kabla o izolacji gumowej,
         20 MΩ - w przypadku kabla o izolacji papierowej,
         20 MΩ - w przypadku kabla o izolacji polwinitowej,
       100 MΩ - w przypadku kabla o izolacji polietylenowej,

Źrodła: Opracowania SEP

5 komentarzy:

  1. Bardzo dobra hurtowania elektryczna ostatnio wpadła mi gdy przeczesywałem internet. Mają przeogromny asortyment, możecie zajrzeć może coś Wam tez się przyda https://dlaelektrykow.pl/191-oznaczenia-przewodow

    OdpowiedzUsuń
  2. a skoro jesteśmy przy temacie elektryczności i prądu to jakie znacie metody na obniżenie rachunków w firmie? bo znalazłam taką ofertę https://poprostuenergia.pl/prad-dla-firmy/ i przedstawia się naprawdę interesująco. Może naprawdę warto zmienić sprzedawcę prądu?

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja się całkowicie na tych sprawach nie znam, ale jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby nasza instalacja elektryczna działała właściwie. Ja również bardzo chętnie korzystam z usług firmy https://pomiary-szczecin.pl/ która profesjonalnie wykonuje dokładne pomiary elektryczne.

    OdpowiedzUsuń