11/28/2012

Termografia - pierwszy krok w efektywność energetyczną.


Kamera termowizyjna - to oręże w rękach fachowców walczących o efektywność energetyczną, znane na rynku już od wielu lat. Jednakże wysokie koszta zakupu długo hamowały zastosowanie tego narzędzia w obszarach do jakich zostało stworzone. Na szczęście na rynku pojawiło się wiele rozwiązań oferujących możliwość badania termowizyjnego w korzystnej cenie, a przede wszystkim zmieniła się mentalność wykonawców jak i zleceniodawców. Ci pierwsi zaczęli inwestować w profesjonalny sprzęt, a drudzy przestali oszczędzać na zakresie zlecanych prac.

Co najważniejsze kompleksowe badanie termowizyjne pozwala zaplanować termo modernizację obiektu oraz dokonać oceny już wykonanych prac, co przekłada się na efektywność inwestycji.

Badania termowizyjne - przeprowadzane za pomocą kamery termowizyjnej, umożliwiają wykrywanie i diagnostykę:
  • mostków energetycznych w budynku,
  • nieprawidłowość instalacji drzwi i okien i badanie ich izolacyjności termicznej,
  • ciągłość zewnętrznej warstwy izolacyjnej i grubość izolacji przegród zewnętrznych,
  • prawidłowość wykonania izolacji poddaszy i fundamentów,
  • nieszczelności w instalacjach gazowych,
  • zawilgoceń fragmentów murów zakrytych tynkiem,
  • lokalizację rur z ciepłą i zimną wodą wewnątrz murów,
  • wykrywanie uszkodzeń urządzeń elektroenergetycznych: zwiększonej rezystancji dla rozdzielni wszystkich napięć, transformatorów, szafek elektrycznych, uszkodzonych bezpieczników, linii WN i wszelkich złączy elektrycznych,
  • wadliwie pracujących urządzeń mechanicznych (nadmierne przegrzanie),
  • wadliwie działających systemów klimatyzacji,
  • innych kwestii gdzie ważny jest rozkład temperatur.
Wykonano przy użyciu Fluke Ti100”

Wykonano przy użyciu Fluke Ti25



O
brazowanie termiczne, czyli termografia, jest techniką umożliwiającą sprawdzanie rozkładu ciepła i zmian temperatury na powierzchni badanych obiektów. Kamera termowizyjna jest urządzeniem do obrazowania termicznego, pozwalającym użytkownikowi wykrywać problemy, nim dojdzie do kosztownego przestoju. Kamery termowizyjne mogą być również wykorzystywane do śledzenia rozwoju problemów w celu zaplanowania obsługi konserwacyjnej na spodziewany okres przestoju lub na czas, w którym dostępne będa wymagane środki budżetowe.

Urządzenia do obrazowania termicznego (potocznie określane mianem „kamera termowizyjna” lub „kamera na podczerwień”) dokonują pełnej rejestracji obrazów widocznych w podczerwieni.

Zaletą badań termowizyjnych jest nie inwazyjność - nie ryzykując uszkodzenia budynku mamy możliwość zbadania całej jego bryły i poszczególnych jej elementów.
A najważniejszą cechą tej metodyki badań jest profilaktyka i zapobieganie skutkom uszkodzeń wynikających z wad utajonych.


Doskonale w wyżej wymienionych zastosowaniach sprawdzi się kamera termowizyjna Fluke TI 105.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz