12/21/2012

CNXowa rewolucja?




Koniec plątania się w kablach.
Koniec z wchodzeniem w trudno dostępne zakamarki.
Koniec biegania z notesem od urządzenia do urządzenia.
Koniec przetwarzania danych z różnych źródeł, by zyskać pełny obraz sytuacji.
Koniec angażowania kilku różnych urządzeń i ludzi, by jednocześnie zebrać dane.

Czy to sen elektryka? O czym mowa? Przeczytajcie wpis :)


Dzisiejszy wpis poświęcę na opisanie zupełnej nowości na rynku, której konkurencja z całą pewnością pozazdrości firmie Fluke. Mowa tu o systemie pomiarowym CNX – wielomodułowym, bezprzewodowym „kombajnie” pomiarowym. Należą się duże słowa uznania inżynierom Fluke, którzy wpadli na jakże prosty i oczywisty, a zarazem niezwykle pomocny elektrykom pomysł.

Co takiego cwanego wymyślili panowie z Everett w stanie Waszyngton? Otóż wzięli oni jedno urządzenie centralne, będące również przyrządem pomiarowym (w tym przypadku jest to multimetr) i dodali do niego moduł umożliwiający komunikację z innymi przyrządami pomiarowymi, gromadzenie i przetwarzanie informacji. Rozwiązanie banalne, ale jakże skuteczne w naprawdę wielkiej liczbie rozwiązań.

Teraz wystarczy w kilku punktach pomiarowych umieścić poszczególne moduły, uruchomić i ustawić moduł centralny. Następnie tylko czekać na wyniki
:)

CNX w szczegółach:


Elementem podstawowym systemu CNX Fluke jest multimetr CAT III 1000V / CAT IV 600V. Jako centrala umożliwia on odczyty własnych pomiarów, jak również jednoczesne odczyty z trzech innych modułów pomiarowych. Co więcej, przy zastosowaniu komputera z odpowiednim adapterem CNX,  daje on możliwość przy bardziej zaawansowanych potrzebach śledzenia nawet do10 modułów.

Poza centralnym multimetrem do dyspozycji dostajemy:

- miernik napięcia AC – CNX v3000
- miernik temperatury (typu K) – CNX t3000 K
- cęgi prądowe AC – aCNX 3000
- cęgi prądowe AC z sondą iFlex – CNX i3000 iFlex

Całość oferuje nam:

- 4 jednoczesne odczyty na wyświetlaczu multimetru lub aż 10 odczytów na ekranie laptopa
- bezprzewodowe zbieranie odczytów z modułów oddalonych nawet do 20m!
- system zapisuje zebrane dane w standardowym formacie .csv
- system daje możliwość zapisu nawet 65 000 rekordów
- istnieje możliwość ustawienia interwałów czasowych w których dokonuje się pomiarów w celu automatyzacji pomiaru (niezwykle pomocne w diagnostyce!)

Ponadto moduły możemy umieścić w miejscach trudnodostępnych (jest możliwość powieszenia modułu), niebezpiecznych, bez konieczności narażania zdrowia i życia.
Oraz oczywiście bez potrzeby ryzykować nabiciem sobie guza częstym nurkowaniem do wnętrza urządzenia czy rozdzielni :)


Podsumowanie:

System Fluke CNX znacznie ułatwia i przyspiesza pracę dzięki możliwości monitorowania wielu punktów pomiarowych jednocześnie, z jednego miejsca.
Pomiary można rejestrować bezprzewodowo, zdalnie podnosząc efektywność i dokładność pracy.

Niezwykle ważną zaletą pracy z tym systemem jest poprawa bezpieczeństwa pomiarów.
Możemy prowadzić pomiary w stacjach rozdzielczych z bezpiecznej odległości bez narażenia się na efekty zapalenia się łuku elektrycznego.

System doskonale sprawdzi się w zastosowaniach takich jak: konserwacja instalacji elektrycznych, instalacji przemysłowych z wyposażeniem, automatyki i urządzeń kontroli, silników i sterowników, pomp i elektromechanizmów, instalacji HVAC.

Przyspieszy pracę: przeglądy, obchody kontrolne – elektroniczny notatnik z elementem pomiarowym
J Da możliwość dokonania pomiarów na różnych poziomach konstrukcji, budynku. Oszczędzi nasz czas dzięki możliwości ustawienia interwału czasowego i cyklicznego zbierania danych z mierzonego układu. Zapewni możliwość kompleksowych pomiarów silników i urządzeń przemysłowych. Uzupełni wachlarz urządzeń pomiarowych dając szansę wykorzystania w prostszych przypadkach zamiast mierników jakości zasilania.
Jednocześnie zapewnia nam bezpieczeństwo odsuwając nas od pola rażenia w trakcie pracy.

Podsumowując to bardzo sprytnie przemyślane rozwiązanie oszczędzające nasz czas, energię, nerwy i … pieniądze! 

http://www.fluke.com/fluke/plpl/products/testery-bezprzewodowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz