2/21/2013

Dziecko bezpieczne w domu








Ciekawość świata – to cecha charakterystyczna dla każdego dziecka już urodzenia. Z każdym dniem i rosnącymi możliwościami poznawczymi wzrasta również ilość szczegółów na jakie musi zwracać uwagę rodzic, żeby zapewnić procesowi poznawania otoczenia bezpieczeństwo. Z pewnością jedną z podstawowych rzeczy na jakie należy zwrócić uwagę jest odpowiednie zabezpieczenie urządzeń elektrycznych, kabli i gniazd. Do czasu aż dziecko będzie w stanie zrozumieć nasze komunikaty ostrzegające przez pewnymi czynnościami jak np. wkładanie przedmiotów w gniazda, trzeba podjąć kroki by wykluczyć możliwość takich akcji.

Jak mówi staropolskie przysłowie: „strzeżonego pan Bóg strzeże”.  Kilka prostych czynności pozwoli nam przenieść większą uwagę na inne obszary działań naszych pociech i ograniczy ryzyko do minimum.

Podstawą od jakiej należy wyjść jest instalacja elektryczna bezpieczna dla wszystkich użytkowników mieszkania czy domu. Sprawne bezpieczniki, wyłączniki różnicowo prądowe oraz solidne gniazda to podstawa.
Licznik i rozdzielnia lokalowa powinny być zabezpieczone, umieszczone w niedostępnym miejscu. Oczywistym jest, że gdy dziecko będzie duże na tyle by rozumieć podstawy techniczne, musi poznać działanie bezpieczników. O tym należy pamiętać, ponieważ wypadki zdarzają się też rodzicom, a świadkami bywają ich dzieci.



Bardzo wiele dzieci ulega porażeniom wkładając różne przedmioty w otwory gniazda. By zabezpieczyć je mamy następujące możliwości. Możemy kupić prostą zaślepkę na gniazda. Dziecko nie zdoła jej wyciągnąć - do otwarcia zaślepki konieczne jest użycie kluczyka. Wielu producentów oferuje gniazda z fabrycznymi zaślepkami. Uniemożliwiają włożenie jakiegokolwiek przedmiotu tylko w jeden otwór gniazda. Nie można również wsadzić w nie miękkich drutów i innych elastycznych przedmiotów. Alternatywnie, ale raczej w ramach półśrodka można rozpatrzeć gniazdo z klapką. Jednakże będzie stanowiło barierę dla dziecka do czasu, aż nauczy się ją
odchylać.

Gniazda w łazience również stanowią zagrożenie. W pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia muszą być zabezpieczone przed wodą. Przeznaczone do tego gniazda hermetyczne i bryzgoszczelne (oznaczenie IP44).

Kolejny potencjalnie niebezpiecznym miejscem są kuchenki gazowe i płyty grzewcze.
Najlepszym rozwiązaniem są płyty indukcyjne wykluczające poparzenie.
Warto również zadbać o odpowiednie ułożenie kabli i przewodów o które dziecko może się potknąć.

1 komentarz: